بلاکچین چیست و چه چیزهایی باید در مورد آن بدانیم

whatIsBlockchain_top بلاکچین

بلاکچین چیست و چه چیزهایی باید در مورد آن بدانیم

نگاه کلی به بلاکچین

  • بلاکچین یک دفتر توزیع عمومی است که شباهت زیادی به یک پایگاه داده دارد،که ویژگی های مختلفی دارد:
  • غیر متمرکز : هیچ شخص سومی قادر به دخالت نیست
  • توزیع شده : سر برگها در کل شبکه پخش میشوند و همین امر شرایط را برای تغییر دادن سخت میکند
  • رمزگذاری شده
  • ناشناس
  • به محض افزودن اطلاعات به دفترچه یا همان بلاکچین دیگر توانایی جذف یا تغییر آن نیست

 

وقتی بیشتر مردم به بلاکچین blockchains فکر می کنند ، آنها به بلاکچین های غیرمتمرکز یا عمومی مانند بیت کوین مراجعه می کنند. اما شایان ذکر است که این فناوری همچنین می تواند برای ساختن تابلوهای زنجیره ای متمرکز ، که دارای مزایایی برای شرکت ها نسبت به شرکت های عمومی است ، مورد استفاده قرار میگیرد

اما دقیقا بلاکچین چیست؟

در ابتدا یک توضیح خیلی ساده و ابتدایی را مطرح میکنیم و بعد کمی تجصصی تر وارد مبحث بلاکچین میشویم.تصور کنید در یک جلسه حضور دارید و قراردادی در آن جلسه بسته شده و تمامی اعضا با موبیل های خود از روی آن عکس میگیرند و بایگانی میکنند حال در چنین شرایطی این سند قرار داد دست شخص خاصی نیست و تمامی اعضا جلسه از موضوع آن خبر دارند و کسی قادر به تغییر آن نیست.

در این مثل افراد حاضر در جلسه مانند گره های زنجیره بلاکچین هستند که شفافیت و رسمیت آن را رقم میزنند.در واقع بلاکچین محلی برای ثبت اسناد و مدارک است .و امکان خیلی از تخلفات را کم میکند.حالا با این پیش زمینه که در ذهن خود ساخته اید به صورت تخصصی تر آن را بررسی مکنیم.

 

یک blockchain بلاکچین یک دفترچه توزیع شده است ، شبیه به یک بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده ، اما به جای اینکه توسط یک مقام مرکزی کنترل شود (یعنی یک شرکت مانند Google ، شرکت کوچک یا شخصی) ، این دفترچه در چندین رایانه پخش می شود ، که می تواند در سراسر آن واقع شود. جهان و توسط هر کسی که دارای اتصال اینترنتی است اداره می شودیعنی هر شخص تاثیر گذار است. در هسته آن ، بلکچین blockchain یک هدست است که از طریق آن داده ها در زمان واقعی از طریق اجماع گره های مختلفی که نرم افزار را در شبکه اجرا می کنند ، در زمان واقعی اضافه و به روز می شوند.

اما ، هنگامی که داده ها به دفترچه اضافه می شوند ، نمی توانند مانند یک پایگاه داده حذف یا ویرایش شوند. این محصولی از طراحی کلی بلاکچین blockchains است.

 

چرا یک زنجیره؟

در سطح بالا ، یک بلوک از لیستی از داده ها تشکیل شده است ، و “زنجیره” پشته ای از بلوک های داده به طور مداوم است که در طی یک دوره زمانی خاص رشد می کند. اگر معامله ای در اعماق زنجیره ای جاسازی شده باشد (یعنی در اوایل تاریخچه زنجیره ای) ، تغییر در ایجاد زنجیره های داده به عنوان رسانه ای بی نظیر برای ذخیره سازی داده های ارزشمند ، فوق العاده چالش برانگیز است.

یک برج دیجیتالی از بلوک ها را تصور کنید که یک بلوک جدید از داده ها هر 10 دقیقه از بلوک “پیدایش” اصلی در پایه برج به بالای صفحه اضافه می شود. این چیزی است که در بیت کوین اتفاق می افتد ، و داده های موجود در هر بلوک از معاملات مالی و همراه با اثبات رمزنگاری مبنی بر صحت این معاملات است که توسط کاربران شبکه پخش می شود

 

چرا بلاکچین ایجاد شد؟

یکی از مؤلفه های اصلی blockchains بلاکچین که آنها را قادر به تحقق بخشیدن می کند استفاده از اجماع است. اما برای درک اجماع ، ما نیاز به یک تاریخچه مختصر داریم که چرا Satoshi Nakamoto ، خالق ناشناس بیت کوین ، در وهله اول یک blockchain ایجاد کرده است. و اتفاقاً ، یک نمای کلی از مسئله مهمی که بلاکچین ها حل می کنند ، ارائه می دهد.

در دنیای مالی متعارف ، بانک ها و ترخیص کالا از گمرک نهایی هژمونی مالی مبتنی بر حساب هستند. اگر آلیس 100 دلار به باب ارسال کند ، 100 دلار از حساب بانکی آلیس کسر می شود و به حساب باب واریز می شود. با این حال ، تسویه حساب واقعی معامله (هنگامی که بانکی معامله را به عنوان معتبر پاک می کند) می تواند چندین روز عقب میماند.

بلاکچین

ترخیص توسط

ترخیص کالا از گمرک و یک سری موسسات مالی دیگر انجام می شود که صحت معاملات را تأیید می کند و آلیس بودجه لازم را برای ارسال به باب دارد. با این حال ، پاکسازی منازل متمرکز هستند که تحت تأثیر دولتها یا سازمانهای خارجی دیگر قرار دارند.

در دنیای جوانه زدن cypherpunks و ارزهای دیجیتال در دهه 2000 ، یک مشکل اصلی نحوه دور زدن یک مرکز ترخیص کالا از گمرک مرکزی با یک ارز خالص دیجیتال بود. معروف به (“Double Spend Problem,” ) ، هیچ راهی برای تأیید این مسئله وجود ندارد ، اگر آلیس به باب 100 دلار ارسال کرد ، که او نمی توانست فقط 100 دلار بپیوندد و دوباره آن 100 دلار خرج کند. اگر آلیس به باب 100 دلار پول نقد بدهد ، او نمی تواند همان 100 دلار را هزینه کند ، اما این روند در دنیای دیجیتال بدون استفاده از یک مرکز ترخیص کالا از گمرک پیچیده تر است. بلاکچین blockchains را وارد کنید.

در واقع به زبان ساده تر واسط حذف شده و سرعت معاملات افزایش پیدا میکند

شبکه همتا peer to peer network

Bitcoin Blockchain بیتکوین بلاکچین یک شبکه همتا (P2P) است ، به این معنی که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد. در عوض ، همه در شبکه برابر هستند و به عنوان اعتبار سنجیده وضعیت دفترچه خدمت می کنند. با این حال ، در حالی که ترخیص کالا از گمرک مرکزی ، وضعیت سرمایه گذاری در امور مالی متعارف را تعیین می کند ، Satoshi Nakamoto فهمید که همگرایی در وضعیت دقیق یک دفترچه بلاکچین blockchain در یک شبکه P2P به یک روش خلاقانه نیاز دارد که ماهیت غیر متمرکز شبکه را فدا نمی کند – معروف به اجماع.

What-is-blockchain-and-how-does-it-work-2 بلاکچین

در بیت کوین به یاد داشته باشید که هر 10 دقیقه یک بلوک جدید ایجاد می شود(البته به مرور زمان سختی شبکه بالا میرود ) و به زنجیره اضافه می شود. مشخص شده است که این بلوک ها توسط گره های توزیع شده در شبکه معتبر هستند و به سایت blockchain بلاکچین متصل می شوند. آنها این عملکرد را از طریق اجماع ناکاموتو Nakamoto Consensus انجام می دهند ، که نسخه ای از مفهومی است که در محاسبات توزیع شده به عنوان “اثبات کار” Byzantine Fault Tolerance یا تحمل گسل بیزانس شناخته می شود.

از طریق یک سری انگیزه های تئوری بازی هوشمندانه ، رمزنگاری و اجماع توزیع شده ،What-is-blockchain-and-how-does-it-work-3-1 بلکچین

یک blockchain بلاکچین می تواند به اجماع ایمن و دقیق در مورد وضعیت دفترچه برسد ،

درست مثل یک مرکز ترخیص کالا از مرکز ، اما بر روی یک شبکه غیرمتمرکز که هیچ موجود واحدی در آن کنترل ندارد.
رمزنگاری در blockchains بلاکچین ، تأیید صحت داده ها (یعنی معاملات) بی اهمیت است و جعل آن تقریباً غیرممکن است.
این کار توسط اپراتورهای شبکه انجام می شود که گره ها را اجرا می کنند و به طور خودکار بلوک ها و تراکنش های
موجود در شبکه را از طریق مجموعه ای از قواعد اجماع اعتبار می دهند، که می تواند توسط هر شخصی با رایانه ای روی
blockchain عمومی و غیر مجاز مانند Bitcoin بیتکوین انجام شود.

برنامه های Blockchain بلاکچین

از زمان بیت کوین ، مفهوم blockchains حتی بیشتر گسترش یافته است. پروژه ها به جای استفاده از blockchain به طور دقیق برای داده های مالی ، به دنبال استفاده از blockchain بلاکچین به عنوان وسیله ای برای ذخیره و اعتبارسنجی داده های دلخواه هستند ، از جمله برنامه های رسانه های اجتماعی گرفته تا داده های بازی. این همان سیستم عامل اصلی پشتیبانی کننده مانند Ethereum اتریوم است که از یک ماشین مجازی استفاده می کند که به عنوان لایه اصلی تسویه حساب از آن استفاده شده است.

به طور کلی ، blockchains بلاکچین یک معماری جدید پروتکل است که نیاز به اعتماد به افراد در یک شبکه غیرمجاز ، تقویت مقیاس پذیری اجتماعی و انتقال و انتقال ارزش را از کنترل یا فساد طرف های مخرب برطرف می کند.

ledgernanogroup.ir

 

 

What-is-blockchain-and-how-does-it-work-4 بلاکچین

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *