لجر نانو ایکس چیست و آیا خرید آن ارزش دارد

Ledger-Nano-X-pack-بسته بندی لجر نانو ایکس

لجر نانو ایکس چیست و آیا خرید آن ارزش دارد

لجر نانو ایکس |ledger nano x

شرکت لجر Ledger، سازنده کیف پول‌های سخت‌افزار ارزهای رمزنگاری شده، مدل جدیدی را عرضه کرده است. این مدل جدید یا همان لجر نانو ایکس از بلوتوث و اتصال به تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کند تا استفاده از آن به صورت پرتابل و بدون اتصال به کامپیوتر آسان شود. اما به اعتقاد برخی، افزوده شدن بلوتوث می‌تواند یک نقطه ضعف امنیتی باشد. در ادامه، این کیف پول را با دو کیف پول محبوب، لجر نانو اس Nano S و Trezor ONE ، دیگر مقایسه می‌کنیم.

در حالیکه زمانی را سپری می‌کنیم که به نظر می‌رسد زمان یک روند گاوی دیگر برای رمز ارزها است، شاید اکنون زمان مناسبی برای خرید یک کیف پول سخت‌افزاری باشد. از ابتدای ماه جاری،  لجر ledger فروش کیف پول جدید نانو ایکس Nano X را آغاز می‌کند. آیا یک به‌روزرسانی بزرگتر و مجهز به بلوتوث برای لجر نانو اس Nano S ارزش خرید دارد؟ من لجر نانو ایکس Nano X را مورد بررسی قرار داده و آن را با S و کیف پول Trezor ONE مقایسه کردم.

ledger nano x- لجر نانو ایکس

ledger nano x- لجر نانو ایکس

 چه کسی به کیف پول سخت‌افزاری نیاز دارد؟

لجر نانو ایکس | لجر نانو اس

کیف پول‌های سخت‌افزاری امن‌ترین راه برای نگهداری از رمز ارزهای شما هستند، اما رایگان نیستند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر دو برابر هزینه یک کیف پول سخت‌افزار رمز ارز دارید، باید یکی خریداری کنید. اگر تصمیم به خرید یک کیف پول سخت‌افزاری گرفته‌اید، همیشه مستقیما از وب‌سایت سازنده خریداری کنید تا از امکان خرید نسخه احتمالا آلوده اجتناب شود.

حال شما را با چند اصطلاح مهم و کاربردی در کیف پول های سخت افزاری آشنا میکنم تا با نکات مورد نظر هنگام خرید اشنا باشید و با چشمی باز و آگاهانه خرید خود را انجام دهید :

آنبوردینگ (Onboarding)

لجر نانو ایکس | لجر نانو اس

وبلاگ Trezor می‌گوید که پشت سر گذاشتن فرآیند آنبوردینگ آن حدود ۵ دقیقه و نیم طول می‌کشد. شما یک فرآیند بسیار ساده راه‌اندازی یک کیف پول را پیش رو دارید و پس از آن PIN و Seed بازیابی خود را ایجاد خواهید کرد. شایان ذکر است که فرایند لجر Ledger کمی طولانی‌تر بوده و برای بار اول کمی‌ گنگ به نظر رسید‍؛ شما همچنین باید PIN خود و Seed بازیابی خود را پیش از ایجاد آدرس‌ها تنظیم کنید و گزینه‌ای برای بازگشت به آن ندارید. در کل، فرآیند آنبوردینگ در لجر نانو ایکس Nano X و Trezor One کاملا قابل مقایسه است چرا که اضافه شدن قابلیت بلوتوث به تسریع آنبوردینگ در نانو ایکس X و رساندن آن به سرعتی قابل رقابت کمک می‌کند، در حالی که فرآیند آنبوردینگ نانو اس S کمی سخت‌تر است.

امنیت

لجر نانو ایکس | لجر نانو اس

من هم با Ledger و هم با SatoshiLabs صحبت کردم و از آن‌ها پرسیدم به نظر آن‌ها تفاوت کلیدی امنیتی بین این محصولات آن‌ها چیست. مارک پالانتینوس (Marek Palatinus)، مدیر عامل اجرایی شرکت SatoshiLabs متن باز و یک روش ورود با عبارت عبور پیشرفته را کلید امنیت Trezor برمی‌شمرد.

پالانتینوس به من گفت:

  Trezor One روی کد متن بازی ساخته شده است که کاملا شفاف و قابل حسابرسی است. به باور ما، یک پروژه متن باز بهتر با نیازهای امنیتی جامعه کریپتو متناسب است، چرا که اکثریت جامعه از اصل «اعتماد نکنید – تأیید کنید» پیروی می‌کنند.ما به عناصر ایمن متن بسته وابسته نیستیم که می‌توانند امنیت دستگاه را به خطر بیاندازند. با هدف داشتن امنیت فیزیکی پیشرفته، ویژگی عبارت عبور را معرفی کرده‌ایم.

اریک لارکوک (Eric Larchevêque) مدیر عامل لجر Ledger می‌گوید که ویژگی دستگاه آن‌ها تراشه آن است.

لجر نانو :

در حالیکه دیگر شرکت‌های سازنده کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو محصولات خود را بر اساس یک میکروکنترلر همه‌کاره ساخته‌اند (همان فناوری موجود در تستر یا کنترل از راه دور)، Ledger لجر از تراشه‌هایی استفاده می‌کند که برای برای تامین امنیت داده های حیاتی طراحی شده‌اند (همان فناوری موجود در کارت‌های پرداخت، سیم‌کارت‌ها یا گذرنامه‌ها). بنابراین،لجر نانو Ledger می‌تواند بر تراشه‌های آزموده تکیه کرده و سطح بسیار بالاتری از امنیت سخت‌افزاری را تضمین نماید.

در نتیجه این تلاش‌ها، ANSSII (سازمان ملی امنیت سایبری فرانسه) پس از یک ارزیابی جامع امنیتی گواهینامه CSPN (گواهینامه امنیتی سطح اول) را به لجر نانو اس Nano S اعطا کرد.نانو ایکس Nano X نیز در حال حاضر در حال پشت سر گذاشتن همان فرآیند صدور گواهینامه است.

 

لجر نانو ایکسپاسخ Ledger لجر به سوالات در مورد آسیب‌پذیری‌های بلوتوثی.

یک مساله در مورد امنیت کیف پول جدید لجر نانو ایکس Nano X که بسیار از افراد را نگران کرده، این است که آیا اضافه کردن قابلیت بلوتوث باعث افزایش خطر امنیتی می‌شود یا خیر. اخیرا لجر Ledger در مورد این موضوع توییتی را ارسال کرد: «بلوتوث تنها یک حامل است، مانند USB. Nano X نانو ایکس با این فرض کار می‌کند که اتصال BLE مورد نفوذ قرار گرفته است. شما باید همواره به صورت فیزیکی یک تراکنش را بر روی خود دستگاه بررسی و تأیید کنید.»

پشتیبانی از سکه‌ها در لجر نانو و ترزو

Ledger لجر در حال حاضر از ۱۱۸۵ دارایی کریپتو پشتیبانی می‌کند که بسیاری از آن‌ها (سکه‌های ERC-20) به استفاده ازMEW) MyEtherWallet) یا MyCrypto نیاز دارند. Trezor از ۱۰۷۱ دارایی کریپتو پشتیبانی می‌کند که نیازی به استفاده از MEW یا MyCrypto ندارد، اما با هر دو سازگار است.

یک از تفاوت قابل توجه بین Ledger و Trezor نیاز به دانلود اپلیکیشن برای پشتیبانی از سکه‌های مختلف است. تصور کنید که قصد دارید به عنوان مثال Cardano و ZCash نگهداری کنید. Trezor تقریبا از هر رمز ارزی به صورت بومی پشتیبانی می‌کند، اما Ledger از شما می‌خواهد تا برای هر سکه یا توکن متفاوت یک اپلیکیشن دانلود کنید. این دو شرکت در اینجا رویکردهای بسیار متفاوتی اتخاذ کرده‌اند و Trezor در حال همکاری با توسعه‌دهندگان رمز ارز است تا رمز ارزهای بیشتری را اضافه کند، بنابراین به عنوان یک مشتری نیاز به انجام کاری ندارید. اما از سوی دیگر Ledger برای حدود ۳۰ رمز ارز‌ معروف یک برنامه دانلود مستقیم از طریق Ledger Live لجر لایو ارائه می‌دهد، اما برای بقیه باید اپلیکیشن‌های ثالث را دانلود کنید. در همین حال، گفته می‌شود که Ledger دارایی‌های جدید رمز ارزی را کمی سریع‌تر از Trezor اضافه می‌کند.

لارکوک می‌گوید،

ادغام کامل در Ledger Live لجر لایو نیازمند سطح دیگری از توسعه است که بسیار پیچیده‌تر بوده و به زمان بیشتری نیاز دارد. ما قصد داریم با مستند‌سازی فرآیند و کمک گرفتن از جامعه متن باز دارایی‌های بیشتری را به صورت بومی به Ledger Live اضافه کنیم. همچنین برای سکه‌های عمده این کار را خود به صورت داخلی انجام خواهیم داد. اما در این مرحله هیچ تاریخ انتشاری برای اعلام نداریم.

همان طور که مطالعه فرمودید هر 3 کیف پول لجر نانو اس ، لجر نانو ایکس و ترزور از مزیت های منحصر به فرد خود برخوردار هستند. برای مثال لجر نانو اس و لجر نانو ایکس از لحاظ امنیتی از سطح خیلی بالایی بر خوردار میباشد.

نتیجه :

اگر موضوع تعداد سکه‌هایی است که می‌توانید همزمان داشته باشید،لجر نانو ایکس Ledger X قطعا نسبت به لجر نانو اس  Nano S برتر  میباشد. لجر نانو ایکس Ledger X به طور همزمان از ۱۰۰ سکه پشتیبانی می‌کند. در حالیکه اکثر افراد با بیت کوین وارد دنیای رمز ارز‌ها می‌شوند، بسیاری از آن‌ها در جایی از مسیر خود قصد پیدا می‌کنند تا رمز ارز‌ها دیگری را نیز به سبد خود اضافه کنند.اما اگر می‌دانید که یک حداکثرگرای بیت کوینی هستید و به حمایت از سکه‌های دیگر اهمیتی نمی‌دهید، S می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد چون از لحاظ قیمت هم تفاوت قابل توجهی با نانو اس دارد. اگر به خرج کردن کریپتو به طور فعال اعتقاد دارید، X بهترین گزینه برای شما است.

امیدوار هستم توانسته باشیم اطلاعات کافی در خصوص لجر نانو در اختیارتان قرار داده باشیم تا بتوانید یک انتخاب عالی را انجام دهید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *