کار کردن با لجر نانو اس و هر آنچه باید بدانید

کار کرد کلی لجر نانو اس

کار کردن با لجر نانو اس و هر آنچه باید بدانید

کارکردن با لجر نانو اس

پیش تر اشاره کردیم که عملکرد کلی و کار کردن با لجر نانو اس بسیار ساده و راحت است:

حرکت و مشاهده گزینه‌های گوناگون در فهرست کیف پول تنها با فشردن یک دکمه امکان پذیر است. تایید انتخاب و یا گزینش چند آیتم با فشردن همزمان هر دو دکمه میسر شده و بلافاصله صورت می‌گیرد.

شاید تنها نقطه ضعف دستگاه در این زمینه تاخیر ثبت سید بازیابی باشد که بعلت وجود تنها دو دکمه برای حرکت در فهرست‌های الفبایی کمی طول کشیده و کسل اور است. برای تسهیل این امر می‌توان دو یا پنج حرف هر کلمه را انتخاب نموده و سپس از میان کلمات و گزینه‌های موجود انتخاب موردنظر را انجام دهیم.

ledger-nano-s-buttons کار کرد کلی لجر نانو اس

با این وجود این یک مشکل اساسی قلمداد نمی‌شود، شاید حتی یک مزیت هم بحساب بیاید چرا که تایپ کردن سید از طریق خود کیف پول شانس دستبرد و دسترسی بدافزارهای کلیدنماها یا keyloggers را به صفر می‌رساند.

همان گونه که متوجه شدید شما فقط باید با دو دکمه روی دستگاه کار کنید که این امر موجب آسان شدن کار با لجر نانو اس میشود

 

خاموش کردن لجر نانو اس

کار کرد کلی لجر نانو اس

خاموش کردن دستگاه نیز مانند بقیه مراحل کار کردن با لجر نانو اس براحتی با جدا کردن کابل USB و خروج از نرم افزار صورت می‌گیرد که به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

استفاده از لجر نانو اس تقریبا بدون کوچکترین مشکلی صورت می‌گیرد. نرم افزار ارایه شده توسط شرکت سازنده اکثر نیازهای اساسی ما را تامین کرده و انجام عملیات توسط دو دکمه فیزیکی سریع و آسان است. در مجموع می‌توان گفت که انجام یک تراکنش بسیار آسان بوده و فشردن یک کلید روی دستگاه نه تنها محدودیت نبوده بلکه امنیت بالایی برای ما فراهم می‌سازد.

کار کردن با لجر نانو اس

پلتفرم‌ها و رمز ارزهای پشتیبانی شده

بر اساس اعلام شرکت لجر، کیف پول لجر نانو اس با اکثر سیستم عامل‌های موجود ست میشود و امکان کار کردن با کلیه سیستم عامل ها برای لجر نانو اس فرا هم است که از آن قبیل عبارت است از: ویندوز، لینوکس، مک، اندروید و کروم او اس مطابقت دارد.

وقتی صحبت از میزان پشتیبانی از رمز ارزها می‌شود لجر نانو اس کاملا پیروز از میدان خارج می‌شود، چرا که علاوه بر رمز ارزهای قدیمی تمامی انواع جدید آنها نیز طی یک روند منظم به فهرست لجر نانو اس و لجر نانو ایک و بلو اضافه می‌شوند.

برای مشاهده لیست کامل این رمز ارزها بهمراه نرم افزارهای مربوطه می‌توانید به سایت شرکت سازنده Ledger و بخش Cryptocurrencies مراجعه نمایید.

از آنجا که تنها راه ارتباطی استفاده از درگاه USB است لذا برقراری اتصال بی‌سیم میسر نیست. اما از طریق استفاده از اداپتور OTG امکان اتصال به گوشی‌های اندرویدی و تایید تراکنش‌ها با نرم افزارهای سازگاری همچون GreenBits وجود دارد. بدلیل محدودیت بیش از حد سیستم عامل آیفون امکان اتصال کیف به درگاه USB و استفاده از آن در iOS وجود ندارد.

البته لجر نانو ایکس میتواند از طریق بلوتوث هم به دستگاه مورد نظر سینک شود.

 راهنما و پشتیبانی فنی در رابطه با کار کردن با لجر نانو اس

پیش تر نیز گفتیم که داخل جعبه لجر نانو هیچ دفترچه راهنمایی به چشم نمی‌خورد و تنها یک راهنمای سریع برای تنظیم و راه اندازی دستگاه در آن وجود دارد. با اینحال یک راهنمای کاملا سخت افزاری برای لجر نانو اس در سایت سازنده موجود است که بطور منظم بروزرسانی شده و ابهامات کاربران را برطرف نموده و به سوالات آنان پاسخ می‌دهد.تا خود شما بتوانید مراحل کار کردن با لجر را پیش ببرید

در صورتی که پاسخ سوال خود را در این بخش پیدا نکردید می‌توانید مستقیما با تیم پشتیبانی لجر با استفاده از پلتفرم Zendesk مکاتبه نمایید. برای این کار کافی است به صفحه اصلی پشتیبانی لجر مراجعه نموده و یک تیکت جدید ایجاد کنید. حتی اگر مایل هستید می‌توانید اعضای این تیم را بطور حضوری در فروشگاه مرکزی و رسمی آنها در شهر پاریس ملاقات نموده و با آنها گفتگو نمایید. از آنجایی که افزایش تقاضا برای خرید این محصول بطرز عجیبی بالا رفته است، متاسفانه در برخی از موارد پاسخگویی به سوالات مطرح شده بطول می‌انجامد. زبان استفاده شده در سایت برای قسمت راهنمایی و پشتیبانی انگلیسی است.

درصورتی که دستگاه خریداری شده از سایت رسمی www.ledgerwallet.com دارای هرگونه نقص فنی باشد، شرکت لجر دستگاه را پس از درخواست شماره RMA از تیم پشتیبانی بصورت رایگان برای شما تعویض می‌نماید.

موارد امنیتی کار کردن با لجر نانو اس

ledger-nano-s-security کار کرد کلی لجر نانو اس

پلتفرم بولوس (BOLOS) لجر نانو اسbolos ledger کارکرد کلی لجر نانو اس

مبتنی بر پلتفرم بولوس ساخته شده است. بولوس مخفف عبارت “سیستم عامل متن باز بلاک چین لجر (Blockchain Open Ledger Operating System)” است، این سیستم عامل به توسعه دهندگان در سراسر دنیا امکان طراحی و پیاده سازی برای دستگاه‌های ساخت شرکت لجر را می‌دهد. استفاده از ویژگی‌های امنیتی لجر نانو اس کاملا امن بوده چرا که هر برنامه به تنهایی اجرا شده و تاثیری بر تنظیمات دیگر ندارد.

بولوس BOLOS راهکاری برای تبدیل کیف پول‌های سخت افزاری به دستگاه‌های امنیتی است که به کاربران امکان نصب برنامه‌های واسطه جهت ارتقای ویژگی‌های امنیتی را می‌دهد. این برنامه‌ها از طریق داده‌های رمزگذاری شده خود قادرند بدون ایجاد تغییرات سیستمی به افزایش امنیت کاربر کمک نمایند.

پین کد امنیتی برای کار کردن با لجر نانو اس

هربار که دستگاه را روشن میکنید باید پین کد امنتی 4 تا 8 رقمی را وارد کنید که در مراحل تنظیم اولیه آنها را ایجاد کرده ایم.

ledger-nano-s-shuffle-pin کار کرد کلی لجر نانو اسبا انتخاب گزینه Shuffle اعداد متفاوتی در هنگام وارد کردن پین به ما نشان داده می‌شود.

همچنین می‌توانید در بخش تنظیمات امکان تغییر ترتیب قرار گرفتن اعداد هنگام وارد کردن پین را فعال کنید. این ویژگی از دستیابی افراد و برنامه‌های واسطه به پین کد با استفاده از حرکات انگشت جلوگیری بعمل می‌آورد.

کار کردن با لجر نانو اس

ledger-nano-s-auto-lock کار کرد کلی لجر نانو استصویر: مدت زمان‌های متنوعی برای قفل اتوماتیک وجود دارد.

سفت افزار دستگاه به کاربر این امکان را می‌دهد تا زمانی را برای قفل شدن اتوماتیک کیف پول تعیین کند، اما اگر می‌خواهید این کار را بطور دستی انجام دهید لازم است هر دو دکمه را همزمان و به مدت 3 ثانیه نگه دارید.

با وارد نمودن پین کد امنیتی بیش از 3 مرتبه لجر ناو اس ریست شده و استفاده مجدد از آن و بازیابی تنظیمات نیازمند سیدهای بازیابی است.

سیدهای بازیابی 

سیدهای بازیابی لجر نانو اس همواره در یک غالب 24 کلمه ای ایجاد می‌شوند. در مواقع سرقت و یا آسیب دیدگی امکان بازگردانی آن با وارد نمودن سیدهای بازیابی به کمک یک کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاریِ سازگار وجود دارد. و از این حیث هنگام کار کردن با لجر نانو اس احساس امنیت کافی را حس میکنید

ledger-nano-s-restore کار کرد کلی لجر نانو اس تصویر: انتخاب تعداد کلمه‌های بازیابی

صفحه نمایش و دکمه‌ها

با استفاده از کلید‌های روی دستگاه امکان هرگونه خرابکاری احتمالی توسط کامپیوتر از بین می‌رود.

تمامی تراکنش‌ها توسط صفحه نمایش دستگاه نشان داده شده و با استفاده از دکمه‌های فیزیکی به تایید می‌رسند، بدین طریق امکان هرگونه جعل و دستکاری توسط بدافزارها کاملا از بین خواهد رفت.

همچنین امکان تنظیم کیف پول از طریق یک رایانه دیگر نیز وجود دارد، به همین خاطر مشخص نمودن ادرس IP تقریبا ناممکن است. کاربران می‌توانند بعد از تنظیمات از کیف پول‌های نرم افزار‌ی دیگری همچون Electrum نیز استفاده کنند.

کدگذاری هنگام کار کردن با لجر نانو اس

با عبارت رمز با استفاده از کدگذاری از طریق یک گذرواژه های بیشتر در هنگام اجرای کیف پول می‌توان امنیت دستگاه را تا حد قابل توجهی افزایش داد.

نکته مهم درباره گذرواژه امنیتی : این ویژگی امکان اجرا و استفاده چندین کیف پول مخفی را بطور مجزا مطابق با سید شما می‌دهد. اهمیت این ویژگی در هنگام اخاذى مشخص می‌شود، چرا که سید بازیابی تنها اولین کیف پول را باز می‌کند و دسترسی فرد سودجو به سایر حساب‌های شما را از بین می‌رود. تنها در صورتی این گزینه را فعال کنید که از نحوه کار آن اطلاع کامل دارید، زیرا ممکن است دسترسی خود به رمز ارزهایتان را از دست بدهید!

ledger-nano-s-set-password کار کرد کلی لجر نانو اس

لجر نانو اس به شما امکان ساختن و کار کردن با یک کیف پول مخفی را نیز می‌دهد.

دو دلیل اصلی برای استفاده از رمزگذاری گذرواژه عبارتند از:

اگر شخصی به 24 کلمه بازیابی شما دسترسی دارد تقریبا بازی را باخته‌اید اما در صورت وجود این گذرواژه دسترسی به حساب اصلی شما ناممکن می‌شود.

در موارد اخاذی تنها یک پسورد ساختگی و مقدار کمی پس انداز از دست خواهید داد.

از آنجایی که وارد نمودن گذرواژه هرزمان که لجر نانو اس را روشن می‌کنید کمی خسته کننده است، می‌توان این گذرواژه را با پین کد دیگری متصل نمایید و در صورت نیاز از این پین استفاده کنید. این کار یک لایه امنیتی دوم برای تمام رمز ارزهای شما فراهم می‌کند به نحوی که یک کیف پول روزانه و کیف دیگری برای پس اندازهای خود در اختیار خواهید داشت.

سفت افزار لجر نانو اس بر خلاف رقیب اصلی خود یعنی TREZOR، به دلیل توافق‌نامه موجود با تولید کننده تراشه‌های امنیتی خود منبع باز نبوده و تنها بخش نرم افزاری آن از این قابلیت برخوردار است.

با این وجود جزییات سخت افزاری آن در دسترس عموم بوده و تمام عملیات رمزنگاری شده آن مشخص است. در نتیجه هر کابر قادر است پاسخگویی کارت را بررسی کرده و از وجود کانال‌های جانبی با خبر شود. این راهکار بطور گسترده ای در صنعت کارت‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد و غالبا برای اخذ گواهینامه‌های امنیتی برای محصولات بانکی و هویتی بکار می‌رود.

وجود چنین قابلیتی لجر نانو اس را به ابزاری ایمن برای ذخیره رمز ارزها تبدیل کرد و جای تعجب ندارد که این کیف پول توانسته است جایگاه نخست را در رتبه بندی ایمن ترین کیف پول بیت کوین در سال 2016 به خود اختصاص دهد.
همان طور که مطالعه فرمودید کار کردن با لجر نانو اس بسیار آسان است و بدیهی است کار کردن با لجر نانو ایکس و لبو نیز به همین راحتی باشد

کار کردن با لجر نانو اس

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *